امام حسین علیه السلام : به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم. (تحف العقول ، ص 245)
حدیث
درباره فرهنگسرا

 

 
فرهنگسرای بهمن:
بيست و يكم شهريور ماه 1370 شهرداري تهران با هدف راه اندازي توسعه وگسترش فضاها و مكانهاي فرهنگي هنري در اولين حركت فرهنگي خود مبادرت به ايجاد نخستين فرهنگسراي شهر تهران در جنوب پايتخت تحت عنوان فرهنگسراي بهمن در مكان سابق كشتارگاه تهران نمود .
اين فرهنگسرا با مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع در منطقه 16 شهر تهران واقع گرديده است و به عنوان يكي از مراكز فرهنگي تاثير‌گذار، مجري بسياري از برنامه هاي كلان فرهنگي هنري سازمانها و نهادها ميباشد و نخستین نمونه هنرکده غیرمحلی است که در زمانی کوتاه، موقعیت ممتاز فرهنگسرای مادر را یافت و الگوی فرهنگسراهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر شد .
پیدایش فرهنگسرای بهمن تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند . تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنر و تشویق به آفرینش هنری همراه با تلقی تازه ای بود از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده .تعبيه امكانات كامل فرهنگي هنري ، ورزشي، مذهبي و آموزشي سبب گرديده تا تمامي گروههاي سني بتوانند از برنامه هاي متنوع فرهنگسرا بهره مند شوند. فرهنگسراي بهمن به عنوان مادر فرهنگسراي كشور بوده و زير نظر سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران فعاليت مي‌كند.
فرهنگسراي بهمن همواره پيشگام در برنامه‌ريزي‌هاي كلان فرهنگي هنري نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده است. چرا كه حضور مداوم مقامات عاليرتبه ‌مملكتي در اين فرهنگسرا تاكيد براهميت استراتژيكي و نقش و جايگاه والاي آن دارد.
این فرهنگسرا روزانه پذیرای جمع کثیری از شهروندان است که با بهره مندی از امکانات متنوع و گوناگون آن به این مرکز مراجعه می نمایند و با عنایت به ویژگی های منحصر به فردی که از آن برخوردار است هر یک از واحدهای آن به لحاظ وسعت مکان و کیفیت برنامه ها با یک مرکز فرهنگی بزرگ برابری می کند.
بخش های این فرهنگسرا عبارتند از :

تالار شهید آوینی

تالار شهیدآوینی به عنوان یکی از سالنهای کاربردی موجود در این فرهنگسرا با مساحت حدود 2500 مترمربع در سال 1371 در محل آب انبار قدیمی کشتارگاه به صورت روباز شکل گرفته بود. این سالن طی سالیان متمادی ودرچند مرحله به شرح ذیل دستخوش تغییراتی گردیده است .

مرحله اول:  تغییر کاربری آب انبار کشتارگاه به سالن آوینی آمفی تئاتر (سال 1371)

 1. پوشانیدن و اجرای سقف روی آب انبار کشتارگاه سابق با یک سازه بتن آرمه شامل ستون و دال. این مکان بعداً به جایگاه تماشاچیان سالن اولیه آمفی تئاتر تبدیل گردید.

 2. احداث سقف سازه فضا کار به مساحـــت m65× m65 و به ارتفاع 5/10 متر و اجرای سقف ساندویچ پانل

 3. دیوارکشی به ضخامت m45 دارای شناژ قائم و افقی بتن آرمه دور سالن

مرحله دوم: استحکام بخشی سازه فضا کار و اجرای فضاهای پشت صحنه (سال1375 )

 1. تقویت و استحکام بخشی سازه فضا کار بدلیل خیز ایجاد شده در سقف، شامل اضافه نمودن ستونهای فلزی، خرپای سه بعدی سرتاسری سالن، مهاربندی در چهار جهت

 2. اجرای جایگاه تماشاچیان با اسکلت فلزی و ورق بصورت پلکانی با 6 ردیف

 3. طراحی و اجرای فضاهای پشت صحنه و اتاقهای گریم در دو طبقه به متراژ 700 متر مربع . لازم به ذکر است در این مرحله فضاهای اصلی سالن 44×23 بوده و جایگاه فاقد شیب و صندلی ثابت بوده و بدلیل بادبندی ها طول سن محدود بوده است.

مرحله سوم: توسعه و بازسازی نهایی سالن (اسفند88-92)

الف) دلایل اولیه جهت بازسازی و توسعه سالن شهید آوینی

 1. پوسیدگی میلگردهای سقف بتن آرمه روی آب انبار که از آن برای کف جایگاه تماشاچیان استفـــاده می شده و فاقد استحکام لازم بوده است.

 2. استاندارد نبودن سالن از نظر جایگاه تماشاچیان شامل نداشتن شیب، صندلی ثابت

 3. ارائه طرح مناسب جهت تغییرات سازه ای و ایجاد فضاهای جدید و وجود این ظرفیتها در سالن موجود

ب) شرح اقدامات اساسی صورت گرفته به شرح ذیل می باشد :

 1. تخریب استخر قدیمی و سقف روی آن و حمل نخاله به خارج کارگاه

 2. تخریب کفسازی و افزایش عمق سالن جهت ایجاد ارتفاع لازم به منظور اجرای سازه جایگاه تماشاچیان

 3. تخریب دیوار به ضخامت m45 به طول m50 جهت الحاق قسمت اداری به سالن اصلی، با اضافه شدن این قسمت حدوداً 450 مترمربع به سالن اصلی اضافه شده است. همین فضا در زیر جایگاه نیز بعنوان سالن اول انتظار اضافه شده است با توجه به طراحی انجام شده ، سازه شیبدار جایگاه تماشاچیان دارای دو بخش آجری در قسمت جلو و بخش اسکلت مقطع متغیر با اتصالات پیچ و مهره ای در بخش انتهایی می باشد. پس از استقرار دستگاه نظارت پروژه ، طرح سازه آجری اصلاح گردید و در هر 4 متر شناژ بتن آرمه قائم درون دیوار اضافه و به شناژ افقی روی دیوار متصل گردید. نوع سقف تیرچه بتنی با بلوک پلی استایرن می باشد.

 4. یکی از مهمترین قسمتهای پروژه مهار سقف سازه فضا کار سالن به وسیله 4 المان دوکی فضایی از بالای سقف و حذف 4 ردیف بادبندی مزاحم دید در قسمت سن و انتهای سالن بود که طراحی و اجرای به انجام رسیده است . محاسبات و طراحی این قسمتها توسط گروه متخصصین سازه ، کنترل مضاعف گردید. در مورد ضریب رفتار سازه با نظر پروفسور زاهدی استاد دانشگاه امیرکبیر مقدار آن 5/3 و در محاسبات اعمال شد.

 5. اجرای رستوران در ضلع شمالی سالن به متراژ 500 مترمربع در دو طبقه: با توجه به نیاز کارفرما و بهره بردار و وجود پیش آمدگی سازه فضا کار و وجود عرض 5 متری زیر ان پس از بررسی اولیه طراحی اجرای سلف سرویس ( رستوران سالن شهید آوینی ) انجام گردید. بدلیل وجود کانال در نزدیکی و مجاورت فنداسیون نواری این سازه، جهت برداشت خاک دستی تا m5/2 گودبرداری و پس از پر کردن با شفته آهک، شالوده بتن آرمه سلف روی آن اجرا گردید. بدلیل محدودیت معماری این سازه اسکلت فلزی از یک جهت مفصلی ( دارای مهاربندی ) و از سمت دیگر گیردار اجرا شده است.

 6. توسعه سن در عرض:  با توجه به خواست بهره بردار مبنی بر افزایش عمق سن ، دیوار راهرو بین سن و پشت صحنه ( راهرو دسترسی پشت ) تخریب و عرض راهرو حدوداً m5/3 به سن اضافه شد. البته با یک سری ایجاد تغییرات معماری در پشت صحنه مشکل دسترسی فضاها مرتفع گردید.

 7. توسعه پشت صحنه در ضلع غربی سالن:  ابتدا اتاقهای گریم بانوان وآقایان در سمت جنوب غربی و شمال غربی سالن مقاوم سازی گردید سپس برخی دیوارهای مزاحم برچیده و طبقه دوم این فضاها طراحی و مورد استفاده قرار گرفتند و در مجموع حدود 500 مترمربع فضای مفید به بخش پشت صحنه اضافه گردید، این فضاها بصورت مستقل و دارای سرویسهای بهداشتی مجزا می باشد.

 8. ایجاد فضاهای جدید در زیر جایگاه تماشاچیان تحت عنوان سالن اول و دوم انتظار، گالری آثار هنری، اتاق کارمندان، سرویس بهداشتی بانوان، آقایان و معلولین به متراژ حدوداً 950 مترمربع

 9. توسعه و بازسازی موتور خانه در دو مرحله:  الحاق سالن کشتی به موتورخانه و اضافه شدن فضای حدوداً 100 مترمربع به موتورخانه و استقرار اتاق دیزل ژنراتور در این بخش

 10. اجرای سه سازه اسکلت فلزی به عنوان پایه هواسازها و برج خنک کننده روی بام ساختمـان مجاور سالن ( ضلع شرق ) ابتدا این پلان سازه مجاور سالن برداشت و پس از کاشت میلگرد روی سر ستونها و نصب صفحه ستونها سازه پایه هواساز اجرا گردید.

 11. تقویت مجدد سازه فضا کار و نصب نشیمن روی سازه فضا کار جهت نصب بلند گوها: با توجه به افزایش وزن ملحقات روی سازه فضا کار شامل تأسیسات، کانالها،سینی کابلها، عایق حرارت و صوتی روی سقف و همچنین بلندگوها مجدداً توسط طراح سازه فضا کار پروژه، محاسبات مورد بازبینی واقع شد و حدود 20 لوله تقویت گردید. همچنین سازه خاصی جهت نصب بلندگوها در طرفین سن طراحی و اجرا گردید. بطور خلاصه پس از این تغییرات، فضاهای قابل دسترس بدین شرح میباشد: زیربنای تالار به 5225 متر مربع افزایش یافته و امکانات تالار شامـل سالـن اصلـی به مسـاحت 1747 متــرمربع با ظرفیت هزارو550 نفر، جایگاه وي‍‍ژه معلولین و جانبازان ، 300 مترمربع مساحت صحنه نمايش(استيج)، سالن چندمنظوره با قابليت اجراي انواع برنامه هاي هنري مجهز به مدرنترین امكانات و سیستم های صوت، نور و تصوير بر پایه مركز موسیقیایی كشور، بالاترين ضريب ايمني در بين سالن هاي كشور با قابليت اطفاي حريق خودكار، بخش ویژه"VIP"، اتاق های گریم برای هنرمندان، بخش کودکان، نگارخانه، رستوران، و بخش های اداری است.

 

 

دارالقرآن کریم فاطر ریحانه النبی(ص)

دارالقرآن فاطر ریحانه النبی(س) فرهنگسرای بهمن با ارائه خدمات  آموزشی در رشته های روخوانی، روانخوانی، فصیح خوانی، حفظ، تفسیر، احکام وسایر رشته های قرآنی که باحضور اساتید و مربیان مجرب قرآنی برگزار می شود، میزبان علاقمندان به فعالیت های قرآنی در رده های سنی مختلف است.

این دارالقرآن دارای پنج کلاس آموزشی، نمایشگاه و فروشگاه دائمی عرضه محصولات فرهنگی قرآنی است که باارائه آثاری متنوع از قبیل؛ قرآن کریم و ادعیه، زندگی نامه پیامبران و امامان معصوم(ع)، مفاتيح، کتاب های ویژه هیئات مذهبی، تابلوهای جدید هنری و مذهبی، انواع سجاده، مهر و تسبیح، بازیهای فکری با رویکرد مذهبی، لوح های فشرده مذهبی و مداحی و… پذیرای شهروندان می باشد.
عموم شهروندان جهت ثبت نام و بهره مندی از کلاس های آموزشی دارالقرآن فاطر و بازدید از نمایشگاه و فروشگاه محصولات فرهنگی این پایگاه قرآنی می توانند همه روزه بجز ایام تعطیل به فرهنگسرای بهمن واقع در انتهای بزرگراه شهید نواب صفوی، میدان بهمن، خیابان شهید وفائی مراجعه کرده و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۵۵۳۱۲۳۰۶ تماس بگیرند.

 
 
 

 

سالن سينما تراس  بهمن:

 

اين سالن دومين سالن فرهنگسرا مي‌باشد.
امكانات سالن شامل: تعداد 350 صندلي مبله ، سالن انتظار با ظرفيت 200نفر، اتاق صدا داراي امكانات ضبط و پخش و از قابليتهاي ويژه آن مي‌توان به سقف متحرك اشاره كرد كه در مدت زمان 3 دقيقه و 45 ثانيه و ارتفاع 192 متر از سقف بصورت الكتريكي باز و بسته مي شود.
 
 
 
 
چشم انداز تابستاني سالن جزو ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين سالن است. برنامه‌ريزي جهت اجراي برنامه‌هايي نظير اكران فيلم‌هاي سينمايي، اجراي كنسرت‌هاي موسيقي كلاسيك و سنتي، برگزاري مراسم‌هاي افتتاحيه و اختتاميه، سمينارها، نكوداشت‌ها، جلسات سخنراني و همايش‌ها در اين سالن امكان پذير است.
 
 
 
 
 
 
 

 

مجموعه تالارهاي مبارك:

 

اين مجموعه داراي دو سالن تماشاخانه مبارك و تالار تجربه مي باشد.
سالن اصلي مجموعه فوق با متراژهاي نزديك به 1000 متر مربع ، 167 نفر صندلي مبله، قابليت پخش فيلم سينمايي 135 ميليمتري، سالن انتظار با مساحت تقريبي 200 متر مربع و امكانات مناسب نور و صدا مي باشد.
سالن شماره 2 ( تالار تجربه ) شامل مساحتي نزديك بر100 متر مربع شامل صحنه و صندلي مي‌باشد. تالار تجربه امكان نمايش‌هاي تمريني، نمايشنامه نويسي و اجراي پايان‌نامه تحصيلي دانشجويان رشته‌هاي نمايشي و تئاتر را دارد. از ديگر بخشهاي موجود مي توان به 3 پلاتوي حرفه اي تمرين با عنواين نقش ( 55 متر مربع) ، نگاه ( 65 متر مربع) و بازي (75) متر مربع اشاره نمود.
سيستم‌هاي تهويه مطبوع، گرمايش و سرمايش، عايق صوتي و ضدحريق، پوشش كف و سقف آكوستيك، پلاتوي دكورسازي از جمله ساير تجهيزات سالن است كه مي‌توانند در زمينه‌ةاي آموزش و ساخت دكور نمايش مورد بهره‌برداري واقع شوند.
 
 
 
 
 
 
 

 

مجتمع فرهنگی هنری شهید کریمی :

 

این مجتمع به منظور تامين فضاي كافي و مناسب جهت توليد و ضبط برنامه‌هاي نمايشي، تله تاتر مورد نياز تمامي دست‌اندركاران، توليد كنندگان و كارگردان و كارگردانان هنري طراحي و آماده بهره‌برداري مي‌باشد. پلاتوي حضرت امام (ره) از جمله فضاهايي است كه عموما توسط صداوسيما در جهت ضبط برنامه‌ها و توليدات آن سازمان قرار مي‌گيرد. اين تالار شامل تعداد 800 عدد صندلي متحرك با مساحت نزديك به 600 متر مربع و ارتفاع 10 متر به همراه كف مسطح جهت فيلمبرداري ، سن به مساحت تقريبي 30 متر مربع است .
گفتني است اين مجتمع شامل سالن نغمه می باشد و  مجهز به پشت صحنه، اتاق‌هاي گريم، جايگاه VIP ، آرشيو لباس، و تدوين، اتاق نور داراي سيستم نورپردازي پيشرفته به همراه ديمر 16 كاناله، اتاق صدا با امكانات ضبط و پخش به همراه ميكسر 16 كاناله جهت انجام امور صداگذاري و صدابرداري حرفه‌اي و ساير امكانات جانبي است.
 
 
 
 
 
 

 

نگارخانه هاي هنرهاي تجسمي:

 

فضاهاي تجسمي اين فرهنگسرا به لحاظ گستردگي آن عموما ميزبان هنرمندان مشهور و به نام كشور و همينطور هنرمندان ساير كشورهاي جهان مي‌باشد كه اعتبار بين‌المللي به آن بخشيده است.
اين بخش شامل: دو نگارخانه مي باشد .
نگارخانه شماره یک، با مساحت 950 متر مربع گنجايش حداقل 100 الي 150 اثر ديواري را دارد، سقف بلند اين گالري امكان نصب آثار بزرگ و حجيم را فراهم مي‌سازد. سيستم نور رساني نگارخانه ها هالوژن بوده و آويختن آثار با كمك ريلو زنجير صورت مي‌گيرد.
این نگارخانه از فضاهاي تخصصي نمايشگاهي است كه فعاليت آن عمدتا سرويس دهي به هنرمندان حرفه‌اي و با سابقه مي‌باشد و در بقيه نگارخانه‌هاي شماره دو و سه آثاري كه حائز حداقل شرايط نمايشگاهي هستند برپا مي‌شوند.
نگارخانه شماره دو، با مساحت 678 مترمربع گنجايش 80 الي 130 اثر را دارد.
 
 
 
 
 

 

واحد موسيقي ( سالن حشمت سنجري):

 

سالن سنجري با مساحت حدود 40 متر مربع، داراي سالن تمرين موسيقي يكصد متري بوده و مجهز به سيستم آگوستيك است. اين سالن مكاني مناسب جهت تمرين و ضبط كنسرت‌هاي موسيقي است. اين واحد گروه‌هاي موسيقي متعددي را زير نظر خود دارد كه گروه كر شهر تهران يكي از همين گروه‌هاست.
برگزاري كلاس‌هاي آموزشي موسيقي و سازماندهي و سرپرستي گروه‌هاي موسيقي هنرجويي فرهنگسرا توسط اين واحد به عمل مي‌آيد. اين واحد يكي از فعالترين بخش‌هاي فرهنسگراي بهمن است كه متناوبا كنسرت‌هاي موسيقي در شاخه‌هاي سنتي، محلي، پاپ، رسيتال پيانو در چند سال گذشته توسط هنرمندان داخلي و خارجي اجرا گرديده است.
 
 
 
 
 
 
 

 

 كتابخانه شهيد فهميده :

این کتابخانه دارای سابقه بیش از بیست سال فعالیت و خدمات رسانی به علاقه مندان عرصه مطالعه و کتابخوانی است که حدود پنجاه هزار دانش آموز و دانش پژوه به عنوان عضوی از خانواده این کتابخانه از خدمات رایگان کتابخانه ایی و رفاهی این مجموعه بهره‌مند می‌شوند

مدیریت فرهنگی هنری منطقه 16 به منظور ارائه خدمات رفاهی بهتر به شهروندان کلانشهر تهران به خصوص همشهریان پهنه جنوب پایتخت، در آغاز سال تحصیلی ۹۴-۹۵ پس از موافقت و تامین اعتبار از سوی مدیریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اقدامات لازم در زمینه به روز رسانی و تقویت سیستم نور، گرمایش و سرمایش کتابخانه و همچنین رنگ‌آمیزی همراه با نصب سقف کاذب انجام گرفته، تا با ایجاد شرایط محیطی مطلوب و ایده آل میزبان عزیزان دوستدار و علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی باشد.

کتابخانه شهید فهمیده فرهنگسرای بهمن دارای بیش از ۱۷۰۰متر فضای مفید است که ظرفیت گنجایش همزمان ۷۰۰ نفر از اعضای این کتابخانه را در دوبخش خواهران و برادران دارا است

همچنین این کتابخانه با بیش از ۷۰ هزار منبع اطلاعاتی با موضوع‌های گوناگون ویژه تمامی گروه‌های سنی و تحصیلی یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های عمومی شهر تهران محسوب شده و دارای بخش‌هایی مستقل ازقبیل؛ کودک و نوجوان، دیجیتال، نابینایان، مرجع و نشریات است

علاقه‌مندان برای استفاده از خدمات رفاهی این کتابخانه می‌توانند همه روزه از ساعت ۸ تا ۲۳ و روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۷ به نشانی انتهای بزرگراه شهید نواب صفوی، میدان بهمن، خیابان شهید وفائی، فرهنگسرای بهمن مراجعه کرده و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 55058437 تماس حاصل فرمایند.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

مجموعه هاي ورزشي :

 

شامل بخش‌هاي مختلفي به شرح زير است:
استخر سر پوشيده بزرگسالان و كودكان، سوناي خشك و بخار و جكوزي . ابعاد استخر 20*33 متر مربع و در هر سانس تا تعداد 150 نفر گنجايش دارد.
سالن‌هاي بدن‌سازي، ورزشهاي رزمي، ژيمناستيك و شطرنج از ديگر بخش‌هاي اين مجموعه ورزشي است
همچنين مجموعه ورزشي فدك فرهنگسراي بهمن در جنوب اين فرهنگسرا و در پارك بهمن واقع شده كه داراي امكانات مطلوب ورزشي در رشته‌هاي فوتسال، واليبال، بسكتبال، اسكيت، زمين چمن مصنوعي و ورزش‌هاي جانبازان و معلولين است. شايان ذكر است مجموعه ورزشي فدك در دوطبقه بنا گرديده است. در طبقه فوقاني آن تالار پذيرايي فدك است كه با ظرفيت 450 نفر آماده برگزاري ميهماني‌هاو پذيرايي از ميهمانان و مدعوين مي‌باشد. تالار پذيرايي فدك با چشم‌اندازي زيبا و با در اختيار داشتن يك آشپزخانه مجهز قادر به طبخ و سرويس‌دهي تا پنج‌هزار پرس غذا را در روز می باشد.
در ضمن سالن چندمنظوره تير اندازي شامل سالن تير اندازي تفنگ و تپانچه بادي،سالن تير اندازي با كمان ريكرو و سالن تير اندازي دارت آماده پذيرايي از علاقه مندان اين رشته مي باشد.
 
 
 
 
 
 
 

 

واحد آموزش :

 

جزء بزرگترين مراكز آموزش فرهنگسراهاي تهران است كه با هدف احياء و بازشناسايي رشته‌هاي آموزشي و ارتقاء فرهنگي علمي جامعه موفق گرديده با بهره‌مندي از اساتيد مجرب بيش از يكصد رشته آموزشي در محورهاي قرآني، هنري، علمي، ورزشي،خدمات خود را ارائه نمايد.
اين واحد با تجربه‌اي بالغ بر بیست سال به عنوان قديمي‌ترين مركز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران بوده و از جمله پرمخاطب‌‌ترين مراكز آموزشي مي‌باشد. در هر ترم آموزشي بين 5 تا 7 هزارنفر هنر‌آموز در اين فرهنگسرا آموزش مي‌بينند. رشته‌هاي متعددي در قالب هنرهاي دستي،تزئيني، هنرهاي تجسمي، موسيقي، زبان، كامپيوتر، علوم قرآني، علمي و ادبي در اين واحد آموزشي ارائه مي‌شود.
 
 
 
 
 
 

خانه كودك بهمن :
خانه كودك بهمن داراي پنج كلاس آموزشي،سالن بازي كودكان و اتاق استراحت كودكان است كه در مساحتي حدود دويست مترمربع ساخته شده است .
مهدكودك فرشته‌هاي بهمن ظرفيت پذيرش حداكثر 150 نفر را داشته وبا مكانات و برنامه‌هاي متنوع در خدمت خانواده‌ها و مراجعين به فرهنگسراست.
 

 

 
 
 
 

 

چاي باغ:

 

چاي باغ فرهنگسرا از جمله مكان‌هايي است كه ميهمانان و خانواده‌ها مي‌توانند از تسهيلات رفاهي و فضاي آرام بخش آن بهره‌مندشده و اوقات فراغت خود را در اين مكان سپري نمايند.اجراي تئاتر و نمايشهاي خياباني، موسيقي سنتي،‌نمايش فيلم، ساير برنامه‌هاي فرهنگي تفريحي معمولا در اين مكان بطور رايگان انجام مي‌پذيرد.
 

 

 

تالار علوم و فنون:

 

تالار علوم وفنون خوجه نصير الدين طوسي كه در آن بنياد علمي زيرك زاده خدمت مي كند،با وسعت ٦٠٠متر مربع به منظور گسترش مفاهيم علمي و فني در بين نوجوانان و جوانان و علاقه مندان از اول خرداد ١٣٧٤آغاز به كار كرده است.
اين تالار كه روزانه صدها نفر از آن بازديد مي كنند داراي وسايل مختلف علمي درباره الكتريسيته،ارتعاش،نور و اپتيك،مولاژهايي در رابطه با زيست شناسي،كاني ها،هوا و فضا و آسمان نما مي باشد.
در اين تالار بيش از ٣٠٠ وسيله علمي جهت آزمايش هاش مختلف موجود مي باشد كه هر بازديد  كننده اي را در بدو ورود به اعجاب و تحسين وا مي دارد.
اين تالار در كليه طول سال آماده پذيرايي از مخاطبين در مقاطع مختلف سال مي باشد.
تلفن:٥٥٣١٠٧٤٤