امام سجاد (ع) فرمودند: به راستى که ثواب نیکوکارى، زود‌تر از هر کار خیرى خواهد رسید، و عقوبت ستمگرى، زود‌تر از هر بدى دامنگیر آدمى می شود.
حدیث
درباره فرهنگسرا

 

 
فرهنگسرای بهمن:
بيست و يكم شهريور ماه 1370 شهرداري تهران با هدف راه اندازي توسعه وگسترش فضاها و مكانهاي فرهنگي هنري در اولين حركت فرهنگي خود مبادرت به ايجاد نخستين فرهنگسراي شهر تهران در جنوب پايتخت تحت عنوان فرهنگسراي بهمن در مكان سابق كشتارگاه تهران نمود .
اين فرهنگسرا با مساحتی بیش از 5 هزار متر مربع در منطقه 16 شهر تهران واقع گرديده است و به عنوان يكي از مراكز فرهنگي تاثير‌گذار، مجري بسياري از برنامه هاي كلان فرهنگي هنري سازمانها و نهادها ميباشد و نخستین نمونه هنرکده غیرمحلی است که در زمانی کوتاه، موقعیت ممتاز فرهنگسرای مادر را یافت و الگوی فرهنگسراهای دیگری در تهران و شهرهای دیگر شد .
پیدایش فرهنگسرای بهمن تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند . تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنر و تشویق به آفرینش هنری همراه با تلقی تازه ای بود از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده .تعبيه امكانات كامل فرهنگي هنري ، ورزشي، مذهبي و آموزشي سبب گرديده تا تمامي گروههاي سني بتوانند از برنامه هاي متنوع فرهنگسرا بهره مند شوند. فرهنگسراي بهمن به عنوان مادر فرهنگسراي كشور بوده و زير نظر سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران فعاليت مي‌كند.
فرهنگسراي بهمن همواره پيشگام در برنامه‌ريزي‌هاي كلان فرهنگي هنري نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بوده است. چرا كه حضور مداوم مقامات عاليرتبه ‌مملكتي در اين فرهنگسرا تاكيد براهميت استراتژيكي و نقش و جايگاه والاي آن دارد.
این فرهنگسرا روزانه پذیرای جمع کثیری از شهروندان است که با بهره مندی از امکانات متنوع و گوناگون آن به این مرکز مراجعه می نمایند و با عنایت به ویژگی های منحصر به فردی که از آن برخوردار است هر یک از واحدهای آن به لحاظ وسعت مکان و کیفیت برنامه ها با یک مرکز فرهنگی بزرگ برابری می کند.
بخش های این فرهنگسرا عبارتند از :
 
  
 
 
 
 

 

سالن سينما تراس  بهمن:

 

اين سالن دومين سالن فرهنگسرا مي‌باشد.
امكانات سالن شامل: تعداد 350 صندلي مبله ، سالن انتظار با ظرفيت 200نفر، اتاق صدا داراي امكانات ضبط و پخش و از قابليتهاي ويژه آن مي‌توان به سقف متحرك اشاره كرد كه در مدت زمان 3 دقيقه و 45 ثانيه و ارتفاع 192 متر از سقف بصورت الكتريكي باز و بسته مي شود.
 
 
 
 
چشم انداز تابستاني سالن جزو ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين سالن است. برنامه‌ريزي جهت اجراي برنامه‌هايي نظير اكران فيلم‌هاي سينمايي، اجراي كنسرت‌هاي موسيقي كلاسيك و سنتي، برگزاري مراسم‌هاي افتتاحيه و اختتاميه، سمينارها، نكوداشت‌ها، جلسات سخنراني و همايش‌ها در اين سالن امكان پذير است.
 
 
 
 
 
 
 

 

مجموعه تالارهاي مبارك:

 

اين مجموعه داراي دو سالن تماشاخانه مبارك و تالار تجربه مي باشد.
سالن اصلي مجموعه فوق با متراژهاي نزديك به 1000 متر مربع ، 167 نفر صندلي مبله، قابليت پخش فيلم سينمايي 135 ميليمتري، سالن انتظار با مساحت تقريبي 200 متر مربع و امكانات مناسب نور و صدا مي باشد.
سالن شماره 2 ( تالار تجربه ) شامل مساحتي نزديك بر100 متر مربع شامل صحنه و صندلي مي‌باشد. تالار تجربه امكان نمايش‌هاي تمريني، نمايشنامه نويسي و اجراي پايان‌نامه تحصيلي دانشجويان رشته‌هاي نمايشي و تئاتر را دارد. از ديگر بخشهاي موجود مي توان به 3 پلاتوي حرفه اي تمرين با عنواين نقش ( 55 متر مربع) ، نگاه ( 65 متر مربع) و بازي (75) متر مربع اشاره نمود.
سيستم‌هاي تهويه مطبوع، گرمايش و سرمايش، عايق صوتي و ضدحريق، پوشش كف و سقف آكوستيك، پلاتوي دكورسازي از جمله ساير تجهيزات سالن است كه مي‌توانند در زمينه‌ةاي آموزش و ساخت دكور نمايش مورد بهره‌برداري واقع شوند.
 
 
 
 
 
 
 

 

مجتمع فرهنگی هنری شهید کریمی :

 

این مجتمع به منظور تامين فضاي كافي و مناسب جهت توليد و ضبط برنامه‌هاي نمايشي، تله تاتر مورد نياز تمامي دست‌اندركاران، توليد كنندگان و كارگردان و كارگردانان هنري طراحي و آماده بهره‌برداري مي‌باشد. پلاتوي حضرت امام (ره) از جمله فضاهايي است كه عموما توسط صداوسيما در جهت ضبط برنامه‌ها و توليدات آن سازمان قرار مي‌گيرد. اين تالار شامل تعداد 800 عدد صندلي متحرك با مساحت نزديك به 600 متر مربع و ارتفاع 10 متر به همراه كف مسطح جهت فيلمبرداري ، سن به مساحت تقريبي 30 متر مربع است .
گفتني است اين مجتمع شامل سالن نغمه می باشد و  مجهز به پشت صحنه، اتاق‌هاي گريم، جايگاه VIP ، آرشيو لباس، و تدوين، اتاق نور داراي سيستم نورپردازي پيشرفته به همراه ديمر 16 كاناله، اتاق صدا با امكانات ضبط و پخش به همراه ميكسر 16 كاناله جهت انجام امور صداگذاري و صدابرداري حرفه‌اي و ساير امكانات جانبي است.
 
 
 
 
 
 

 

نگارخانه هاي هنرهاي تجسمي:

 

فضاهاي تجسمي اين فرهنگسرا به لحاظ گستردگي آن عموما ميزبان هنرمندان مشهور و به نام كشور و همينطور هنرمندان ساير كشورهاي جهان مي‌باشد كه اعتبار بين‌المللي به آن بخشيده است.
اين بخش شامل: دو نگارخانه مي باشد .
نگارخانه شماره یک، با مساحت 950 متر مربع گنجايش حداقل 100 الي 150 اثر ديواري را دارد، سقف بلند اين گالري امكان نصب آثار بزرگ و حجيم را فراهم مي‌سازد. سيستم نور رساني نگارخانه ها هالوژن بوده و آويختن آثار با كمك ريلو زنجير صورت مي‌گيرد.
این نگارخانه از فضاهاي تخصصي نمايشگاهي است كه فعاليت آن عمدتا سرويس دهي به هنرمندان حرفه‌اي و با سابقه مي‌باشد و در بقيه نگارخانه‌هاي شماره دو و سه آثاري كه حائز حداقل شرايط نمايشگاهي هستند برپا مي‌شوند.
نگارخانه شماره دو، با مساحت 678 مترمربع گنجايش 80 الي 130 اثر را دارد.
 
 
 
 
 

 

واحد موسيقي ( سالن حشمت سنجري):

 

سالن سنجري با مساحت حدود 40 متر مربع، داراي سالن تمرين موسيقي يكصد متري بوده و مجهز به سيستم آگوستيك است. اين سالن مكاني مناسب جهت تمرين و ضبط كنسرت‌هاي موسيقي است. اين واحد گروه‌هاي موسيقي متعددي را زير نظر خود دارد كه گروه كر شهر تهران يكي از همين گروه‌هاست.
برگزاري كلاس‌هاي آموزشي موسيقي و سازماندهي و سرپرستي گروه‌هاي موسيقي هنرجويي فرهنگسرا توسط اين واحد به عمل مي‌آيد. اين واحد يكي از فعالترين بخش‌هاي فرهنسگراي بهمن است كه متناوبا كنسرت‌هاي موسيقي در شاخه‌هاي سنتي، محلي، پاپ، رسيتال پيانو در چند سال گذشته توسط هنرمندان داخلي و خارجي اجرا گرديده است.
 
 
 
 
 
 
 

 

 كتابخانه شهيد فهميده :

 

اين كتابخانه در فضايي بالغ بر 1400 متر مربع شامل : مخزن، سالنهاي مطالعه برادران و خواهران ، كتابخانه كودك ، بخش خدمات فني و محل استراحت و پذيرايي اعضاء و كاركنان مي باشد . همچنين داراي 35 هزار جلد كتاب و 2500جلد كتاب مرجع است. ظرفيت سالن‌هاي اين كتابخانه در مجموع 800 نفر است. سيستم كتابخانه به صورت دي، يو ، اي بوده و كتاب‌ها به‌وسيله نرم افزار كاوش قابل جستجو هستند.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

مجموعه هاي ورزشي :

 

شامل بخش‌هاي مختلفي به شرح زير است:
استخر سر پوشيده بزرگسالان و كودكان، سوناي خشك و بخار و جكوزي . ابعاد استخر 20*33 متر مربع و در هر سانس تا تعداد 150 نفر گنجايش دارد.
سالن‌هاي بدن‌سازي، ورزشهاي رزمي، ژيمناستيك و شطرنج از ديگر بخش‌هاي اين مجموعه ورزشي است
همچنين مجموعه ورزشي فدك فرهنگسراي بهمن در جنوب اين فرهنگسرا و در پارك بهمن واقع شده كه داراي امكانات مطلوب ورزشي در رشته‌هاي فوتسال، واليبال، بسكتبال، اسكيت، زمين چمن مصنوعي و ورزش‌هاي جانبازان و معلولين است. شايان ذكر است مجموعه ورزشي فدك(پاتيناژ) در دوطبقه بنا گرديده است. در طبقه فوقاني آن تالار پذيرايي فدك است كه با ظرفيت 450 نفر آماده برگزاري ميهماني‌هاو پذيرايي از ميهمانان و مدعوين مي‌باشد. تالار پذيرايي فدك با چشم‌اندازي زيبا و با در اختيار داشتن يك آشپزخانه مجهز قادر به طبخ و سرويس‌دهي تا پنج‌هزار پرس غذا را در روز می باشد.
در ضمن سالن چندمنظوره تير اندازي شامل سالن تير اندازي تفنگ و تپانچه بادي،سالن تير اندازي با كمان ريكرو و سالن تير اندازي دارت آماده پذيرايي از علاقه مندان اين رشته مي باشد.
 
 
 
 
 
 
 

 

واحد آموزش :

 

جزء بزرگترين مراكز آموزش فرهنگسراهاي تهران است كه با هدف احياء و بازشناسايي رشته‌هاي آموزشي و ارتقاء فرهنگي علمي جامعه موفق گرديده با بهره‌مندي از اساتيد مجرب بيش از يكصد رشته آموزشي در محورهاي قرآني، هنري، علمي، ورزشي،خدمات خود را ارائه نمايد.
اين واحد با تجربه‌اي بالغ بر بیست سال به عنوان قديمي‌ترين مركز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران بوده و از جمله پرمخاطب‌‌ترين مراكز آموزشي مي‌باشد. در هر ترم آموزشي بين 5 تا 7 هزارنفر هنر‌آموز در اين فرهنگسرا آموزش مي‌بينند. رشته‌هاي متعددي در قالب هنرهاي دستي،تزئيني، هنرهاي تجسمي، موسيقي، زبان، كامپيوتر، علوم قرآني، علمي و ادبي در اين واحد آموزشي ارائه مي‌شود.
 
 
 
 
 
 

خانه كودك بهمن :
خانه كودك بهمن داراي پنج كلاس آموزشي،سالن بازي كودكان و اتاق استراحت كودكان است كه در مساحتي حدود دويست مترمربع ساخته شده است .
مهدكودك فرشته‌هاي بهمن ظرفيت پذيرش حداكثر 150 نفر را داشته وبا مكانات و برنامه‌هاي متنوع در خدمت خانواده‌ها و مراجعين به فرهنگسراست.
 

 

 
 
 
 

 

چاي باغ:

 

چاي باغ فرهنگسرا از جمله مكان‌هايي است كه ميهمانان و خانواده‌ها مي‌توانند از تسهيلات رفاهي و فضاي آرام بخش آن بهره‌مندشده و اوقات فراغت خود را در اين مكان سپري نمايند.اجراي تئاتر و نمايشهاي خياباني، موسيقي سنتي،‌نمايش فيلم، ساير برنامه‌هاي فرهنگي تفريحي معمولا در اين مكان بطور رايگان انجام مي‌پذيرد.
 

 

 

تالار علوم و فنون:

 

تالار علوم وفنون خوجه نصير الدين طوسي كه در آن بنياد علمي زيرك زاده خدمت مي كند،با وسعت ٦٠٠متر مربع به منظور گسترش مفاهيم علمي و فني در بين نوجوانان و جوانان و علاقه مندان از اول خرداد ١٣٧٤آغاز به كار كرده است.
اين تالار كه روزانه صدها نفر از آن بازديد مي كنند داراي وسايل مختلف علمي درباره الكتريسيته،ارتعاش،نور و اپتيك،مولاژهايي در رابطه با زيست شناسي،كاني ها،هوا و فضا و آسمان نما مي باشد.
در اين تالار بيش از ٣٠٠ وسيله علمي جهت آزمايش هاش مختلف موجود مي باشد كه هر بازديد  كننده اي را در بدو ورود به اعجاب و تحسين وا مي دارد.
اين تالار در كليه طول سال آماده پذيرايي از مخاطبين در مقاطع مختلف سال مي باشد.
تلفن:٥٥٣١٠٧٤٤